Conor McGregor

Conor McGregor je profesionální MMA zápasník a boxer původem z Irska. Narodil se 14. července 1988. V současnosti je držitelem titulu šampióna UFC v lehké váze a dříve byl také šampiónem v pérové váze. Během své kariéry také soutěžil i ve váze velterové. Je známý také pod svou přezdívkou The Notorious. V postoji bojuje jako levák, tzv. southpaw.

V roce 2007, když mu bylo 18 let, poprvé zápasil v profesionálním MMA zápase v lehké váze, kde ve druhém kole porazil technickým KO soupeře Garryho Morrise. Jeho druhý zápas s Mo Taylorem také vyhrál a následně debutoval v pérové váze, kde však prohrál submisí. Následně v pérové váze vyhrál nad soupeřem Stephenem Baileyem a údajně uvažoval o jiné kariérní dráze. Jeho matka však kontaktovala trenéra Johna Kavanagha z týmu SBG Ireland a oživili jeho zájem pokračovat ve smíšených bojových uměních.

Conor v organizaci Ultimate Fighting Championship
Conor McGregor versus Floyd Mayweather

Narození: 14. července 1988 (29 let), Crumlin, Dublin, Irsko
Výška: 1,75 m
Hmotnost: 70 kg
Bojová umění: Mixed martial arts, Box, Brazilské jiu-jitsu, Capoeira, Taekwondo, Karate, Kickbox
Sourozenci: Erin McGregor, Aoife McGregor
Rodiče: Tony McGregor, Margaret McGregor

Conor v organizaci Ultimate Fighting Championship

V únoru 2013 bylo ohlášeno, že Conor podepsal kontrakt s organizací UFC. Stal se tak teprve druhým Irem, který v této organizaci zápasil (po svém kolegovi z SBG týmu Tomu Eganovi). Jeho první zápas se odehrál 6. dubna 2013 proti Marcusovi Brimageovi. Brimage začal souboj sériií agresivních úderů, které s malými úspěchy Conor kontroval levým hákem. Soupeřovu slabinu se Conorovi podařilo nalézt pomocí zvedáků, se kterými si Brimage nevěděl rady a zápas skončil v prvním kole KO v čase 1:07. McGregor za tento zápas dostal ocenění Knockout of the Night.

V roce 2014 se McGregor vrátil k zápasení po rekonvalescenci ze zranění předního křžového vazu a měl se utkat na UFC Fight Night 46 Colem Millerem. Ten však zápas nakonec odřekl a byl nahrazen Diegem Brandão. Zápas se konal v hale The O2 v irském Dublinu a McGregor tak své výkony mohl předvádět na domácí půdě. Conor začal zápas svým typickým postranním kopem z otočky. Většina zápasu pak probíhala na zemi, z čehož mohl těžit Brandão, který je držitelem černého pásu v BJJ – Brazilském Jiu-Jitsu. Ve třetí minutě prvního kole se oba zápasníci dostali zpět na nohy. Brandão se dostal do nevýhodné pozice u stěny oktagonu a rozhodčí Leon Roberts zápas ukončil v čase 4:05. Conor McGregor za tento zápas získal ocenění Performance of the Night.

Další zápas se odehrál dne 27. září 2014 v rámci UFC 178 a soupeřem McGregora byl Dustin Poirier. Jednalo se o jeden z nejočekávanějších zápasů toho večera. Poirier byl pro McGregora prvním významným protivníkem (patřil mezi prvních 10 zápasníků pérové váhy). McGregor Poiriera porazil KO a získal druhé ocenění Performance of the Night.

Rok 2015 znamenal pro Conora McGregora vzestup vzhůru. Po suverénní porážce Poiriera se zaměřil na úřadujícího šampiona José Alda, jehož měl v plánu sesadit z trůnu. Dne 18. ledna 2015 se uskutečnil zápas mezi McGregorem a Dennisem Siverem v rámci UFC Fight Night 59. Zápas skončil v čase 1:54, kdy rozhodčí Herb Dean vyhlásil technické KO ve prospěch McGregora. Po skončení zápasu McGregor vyskočil z klece a konfrontoval José Alda, který seděl v hledišti – jinými slovy vyzval úřadujícího šampiona k souboji. Ten se měl odehrát 11. července 2015 na UFC 189. Propagace zápasu Aldo-McGregor se stala dosud nejnákladnější v dosavadní historii UFC. Kvůli zlomenému žebru však Aldo zápas odřekl a Conor McGregor se utkal s Chadem Mendesem od titul dočasného šampiona pérové váhy. McGregor tento zápas vyhrál a údajně poté přišel za Mendesem a řekl mu: „Jsi legenda díky tomu, že jsi nabídku na tento zápas přijal…Aldo je slečinka.“

Conor McGregor zápasi v organizaci UFC (ilustrační obrázek)

10. sprna 2015 Dana White potvrdil, že zápas mezi Aldem a McGregorem se uskuteční na UFC 194. Oba soupeři se před zápasem sešli uprostřed oktagonu, kde si vyslechli instrukce rozhodčího Johna McCarthyho. José Aldo se dle svého předzápasového zvyku vyhýbal očnímu kontaktu s McGregorem a oba soupeři si ani nepodali rukavice. Celý zápas trval pouze 13 sekund. José Aldo při souboji ztratil rovnováhu a upadl na zem, kde inkasoval několik ran do hlavy od McGregora a rozhodčí zápas ukončil KO. Při pozápasovém rozhovoru McGregor vyjádřil své sympatie směrek k Aldovi a prohásil, že je fenomenální šampion a zasloužil by si, aby zápas trval déle.

Rok 2016 znamenal pro Conora McGregora první porážku v jeho UFC kariéře. Po porážce Alda se chtěl McGregor stát šampionem i v další váhové kategorii. V lehké vázte však prohrál souboj s Nate Diazem. Odvetu s tímto soupeřem pak vyhrál na body v rámci UFC 202.

V roce 2017 po výhře titulu šampiona lehké váhy na UFC 205, kde McGregor vyhrál zápas proti Eddiemu Alvarezovi si dal McGregor pauzu se zápasením v MMA kvůli tomu, že čekal na narození svého potomka a většinu pracovního času trávil propagací chystaného boxerského zápasu proti dosud neporaženému americkému boxerovi Floydu Mayweatherovi.

Conor McGregor versus Floyd Mayweather

Dlouho očekávaný souboj je plánovaný na sobotu 26. srpna 2017 a proběhne v T-Mobile Aréně v Las Vegas. Samotné domluvení tohoto duelu nebylo vůbec snadné, protože prezident UFC Dana White nebyl tomuto utkání vůbec nakloněn. Nakonec ale svolil se slovy, že nebude Conoru McGregorovi přece upírat hezkou výplatu. Nutno podotknout, že Mayweather je boxer, který má za svou kariéru celkem 49 vítězství a žádnou prohru (49-0) a McGregor v boxu zatím nikdy nezápasil a má tedy statistiku (0-0).

Conor McCregor vs Floyd Mayweather

Nutno podotknout, že Mayweather odešel do boxerského důchodu jako neporažený šampion a je uznávaný jako nejlepší defenzivní zápasník, co kdy existoval a pyšní se tím, že se dokáže svými efektivními pohyby po ringu vyhýbat úderům soupeře, které vyzní doztracena.

Zápas je plánovaný na 12 kol a zápasi se bude v rukavicích o velikosti 10 oz. Vše bude probíhat pod hlavičkou Mayweather Promotions, což Conorovi také zrovna nehraje do karet. Odborná veřejnost je obecně toho názoru, že vítězem tohoto zápasu bude Mayweather. Nate Diaz pak na Instagramu McGregorovi vzkázal, že jde do zápasu o druhé místo. Každopádně, když McGregor tento zápas prohraje, nikterak to nepoškodí jeho kariéru v UFC a rozhodně si přijde na velké peníze, kterých je v klasickém boxu v současnosti mnohem více než v MMA.