Chrániče a helmy

Box je kontaktní sport a díky tomu v něm může dojít k nejrůznějším zraněním. Aby se však minimalizovala pravděpodobnost, že se vám během tréninku či zápasu něco stane, je třeba se patřičně vybavit. Samy rukavice sice mírní dopad rány, ale to samo o sobě nestačí. Níže vám přináším přehled nejdůležitějších boxerských chráničů, které budete na své cestě potřebovat. O chrániče zubů se však nezapomeňte pravidelně starat. Stejně jako vaše zuby, i chránič potřebuje údržbu, aby na něm nezůstávaly bakterie. Nezpomeňte tedy vždy po tréninku (či před tréninkem následujícím) chránič na zuby alespoň opláchnout a v ideálním případě i vyčistit kartáčkem a mýdlem nebo zubní pastou.

Důležité je také myslet na to, že při tréninku boxu a jiných bojových sportů dochází k drobným kumulativním otřesům mozku. Dnes již existuje mnoho studií, které potvrzují, že opakované otřesy mozku vedou k tzv. chornické traumatické encefalopatii. Ta je v našich končinách známá jako tzv. boxerská demence. Jedná se o druh demence, které je možné předcházet použitím ochranného vybavení. Pokud se vám nechce číst vědecké články na toto téma, doporučuji shlédnout film Diagnóza: Šampión s Willem Smithem. Tímto typem demence totiž netrpí jen boxeři, ale také hráči amerického fotbalu v NFL a hráči ledního hokeje. Muhammad Ali ve svém pozdějiším věku zemřel na následky kumulovaných otřesů mozku, které u něj vedly ke vzniku alzheimerovy choroby.

Teď, když jste byli ponaučeni o možných rizikách, které bojové sporty přináší, je třeba se vhodně vybavit, abyste tato rizika snížili na minimum.

Helmy

Top Ten Fight

Top Ten FightHelma Top Ten Fight je vyrobena z tvrzené gumy a využívá se i při závodech v bojových sportech, např. v kickboxu. Materiál, ze kterého je helma vyrobena se nazývá Bayflex a údajně je nejlepší na světě z hlediska absorbování úděrů. Tato helma by mělá být až 10x bezpečnější než vyžadují pravidla amatérského boxu AIBA.

Top Ten AVANTGARDE

Top Ten AVANTGARDEModel Top Ten Avantgarde navazuje na výše zmíněný stadard modelu Fight. Materiálem je opět Bayflex. Přilba má mírně jiný tvar, ovšem opět je bez lícnic a je tedy vhodná i pro použití v závodech. K dispozici je také v moderních fosforových barvách.

Chrániče na zuby

Venum Challenger

Venum ChallengerChránič zubů Venum Challenger patří mezi lepší chrániče klasického typu – tedy takové, které necháte změknout v horké vodě a posléze vytvarujete v ústech dle vašeho chrupu. Tento chránič dobře vypadá a měl by vám vydržet dostatečně dlouho. K dispozici jsou barvy červená, žlutá, černá a dále pak Black/Ice černá a Red Devil černá.