Kickboxing

Kickbox (nebo také kickboxing) je skupina bojových sportů prováděných v postoji, která se vyvinula z karate a Muay Thai. Lidé se účastní tréninků a zápasů kickboxu z nejrůznějších důvodů. Mezi nejčastější patří sebeobrana, fitness a nebo provozování tohoto sportu na soutěžní úrovni. Pro rekreační úrovni bývá nejčastěji provozován fitbox, který není kontaktní a v podstatě u něj nehrozí žádná zranění.

Původní japonský kickbox vzniknul v 60. letech 20. století a ve stejné době se začaly v tomto sportu pořádat i soutěže. Americký kickbox se pak dostal do povědomí široké veřejnosti v 70. letech a od té doby jeho popularita stále narůstala. Vznilo také monoho filmů s touto tematikou. Nejznámější je pravděpodobně film Kickboxer s legendárním Jean-Claude Van Dammem v hlavní roli. Reálně je však ve filmu prezentován spíše thajský box. Kickbox se do velké míry podílel na vzniku MMA, které kombinuje prvky z tohoto sportu společně se zápasem na zemi a např. brazilské jiu-jitsu.

Kickbox je skvělý pro posílení fyzické i mentální kondice

Důležité je také zmínit, že neexistuje jednotná asociace a mnohé pořádají vlasní šampionáty či mistrovství světa: International Combat Organisation, World Association of Kickboxing Organizations, World Kickboxing Association, International Sport Karate Association, International Kickboxing Federation, World Sport Kickboxing Federation, World Kickboxing Network a další. To je také důvodem, že mistrů světa, Evropy a podobně jsou desítky. Kickbox navíc zahrnuje několik samostatných disciplín, ale k tomu se ještě dostaneme. Navíc pak existují pásy profesionálních šampionů, které zajišťují různé asociace tohoto sportu jako jsou K-1, Glory, SUPERKOMBAT, Lumpinee Boxing Stadium.

Druhy kickboxu dle pravidel

Full contact

Full contact kickbox nebo také Americký kickbox je snad nejstarší formou kickboxu vůbec. Zápasníci na sobě mají dlouhé saténové kalhoty a někdy tzv. botičky. Samozřejmostí jsou boxerské rukavice. Cílem této disciplíny je KO soupeře.

Mezi slavné zápasníky této disciplíny patří Dennis Alexio, Joe Lewis, Rick Roufus, Jean-Yves Theriault, Benny Urquidez, Bill Wallace and Don „The Dragon“ Wilson.

Benny Urquidez porazil japonského vyzyvatele Kunimatsu Okao v legendárním souboji z roku 1977. Celý zápas si můžete prohlédnout na videu níže. Skvělé je, že Benny poslézé svému soupeři udělil poklonu a řekl o něm, že je odvážný samuraj, což jě něco, co se v dnešních MMA zápasech už moc nevidí. Tam se soupeři až zbytečně hecují a úcta jde stranou.

Semi-Contact

U polokontaktních disciplín není účelem svému soupeři udělit knockout, ale spíše „nabodovat“ údery. Rozhodčí samozřejmě často nechají zápas v tvrdší podobě, zejména u dospělých zápasníků. Často však ale kickboxerům, kteří zápas jedou až příliš tvrdě udělí napomenutí, které znamená bodovou penalizaci daného závodníka.

Light-contact

Light-contact se nijak zásadně neliší od plnokontaktního kickboxu pravidly ani výbavou. Pro závodníky jsou vyžadovány dlouhé saténové kalhoty. Rozdílem je, že zápasníci na sobě musí mít tričko a helmu. Dále nejsou povoleny tvrdé údery, které by mohly soupeře zranit a ani low kicky.

Kick light

Kick light je tranzitní formou mezi polokontaktními disciplínami a plnokontaktem v podobě pravidel K-1 a nebo Muay Thai. Jsou povoleny všechny údery jako v Light-contactu, ale navíc je možné používat low kicky. Závodníci na sobě mají tričko a kraťasy.

Point fighting

Point fighting je velice specifickou formou kickboxu a pro mě osobně velice podivnou. Co jsem měl možnost vidět, zápas je přerušen po každém úderu a danému zápasníkovi je udělen body. Nejsou povoleny kopy na nohy, pouze od pasu nahoru.