Muay Thai

Muay Thai (vyslovováno [mūa̯j tʰāj]) nebo také thajský box je bojové umění původem z Thajska. Využívá úděrů pěstmi, koleny, kopů a klinčů. Tato fyzická a mentální disciplína (psychická příprava je nezbytnou součástí úspěchu v tomto sportu) se občas přezdívá umění osmi končetin právě pro to, že zapojuje pěsti, lokty, kolena a holeně. Thajský box se stal velmi populárním ve dvacátém století a je nedílnou součástí MMA zápasů.

V Thajsku probíhají každý den desítky zápasů, kdy zápasnící na sobě mají pouze rukavice a trenýrky. Zároveň však svého soupře dopředu neznají a uvidí se s ním až na stadioně. Pro psychiku sportovce to může být ve výsledku i dobré, protože se dopředu nestresuje, když jeho protivník má zdánlivou fyzickou převahu. Můj kamarád kdysi zápasil na stadionu Bangla, kde si za výhru vydělal 4000 bahtů (1000 bahtů je přibližně 700 Kč). Jeho soupeř, který prohrál, si odnesl 3000 bahtů. Díky odměnám se zápasů často účastní i obyčejní lidé bez předchozího tréninku, aby si vydělali na živobytí. Těchto zápasníků mi však bylo až líto, protože dostali neskutečné rány a zápas samozřejmě prohráli.

Zajímavý je také rituální tanec Wai Khru, který zápasníci předvádí v ringu za doprovodu tradiční hudby (ta obvykle bojovníky doprovází po celý čas zápasu). Wai Khru slouží nejen jako mentální přírava k boji, ale také k tomu, aby se sportovci mohli protáhnout (z moderního pohledu by se dalo říct, že se v jedná o jistou formu strečinku).

Muay Thai a příprava mladého bojovníka

Ne vždy bylo muay thai tak populární jako dnes. V roce 1988 (a to není zas tak dávno) proběhl v Las Vegas dnes již legendární zápas mezi do té doby neporaženým americkým kickboxerem Rickem Roufusem a thajským boxerem Changpuek Kiatsongritem. Nutno podotknout, že zápas svými pravidly spíše zvýhodňoval kickboxera, protože nebyly povoleny údery lokty, koleny ani klinče, které by jistě thajský zápasník využil. Naopak však byly povoleny tzv. low kicky, neboli kopy holení do nohou soupeře, čehož Kiatsongrit využil a svého soupeře porazil. Jak sami uvidíte ve videu níže, americký zápasník měl nejprve převahu a zdálo se, že thajce jednoznačně porazí. Thajští zápasnící jsou však k tomuto sportu vychovávání již od útlého věku a boj nikdy nevzdávají. Zajímavostí je, že v poslední době některé soutěže jako např. MX MUAY XTREME začaly v zápasech používat 4-uncové MMA rukavice. To samozřejmě vede k tvrdším ranám a častějším KO. Pokud si chcete thajský box vyzkoušet nebo se jen podívat, jak jeho trénink vypadá, doporučuji využít úvodní lekce v tělocvičně Muay Thai Praha.